Montáž, servis a prestavba auta na plyn
All4car

Nie je jedno, kde tankujete LPG

Nie je jedno, kde tankujete LPG

Ak jazdíte na LPG, určite viete, že šetríte. O čom ešte možno neviete je, že nie na všetkých čerpacích staniciach LPG natankujete palivo, ktoré vám umožní rovnako dlhú jazdu. Je to dané kvalitou načerpaného paliva a systémom, ktorý palivo LPG tlačí do nádrže. V tomto článku vám ukážeme, ako si sledovať, na ktorých čerpacích staniciach natankujete pre najdlhší dojazd. Zabezpečíte si tým väčší komfort a nebudete nutné tankovať tak často.

 

 

 

Pri rozhodovaní sa, či auto prestavať na LPG, ste už pravdepodobne zvažovali o koľko lacnejšie budete jazdiť. Možno si poctivo zapisujete, koľko a za akú cenu ste natankovali. Vďaka tomu viete presne, koľko vás stojí 1 km jazdy, kedy sa vám prestavba vráti, odkedy jazdíte “za polovicu” v porovnaní s jazdou na benzín. Tiež si pravdepodobne zapisujete dojazd pri načerpaní plnej nádrže.
 

 

  Možno ste si to už všimli. Auto vás na plnú nádrž doviezlo dlhšiu a niekedy kratšiu vzdialenosť. Mnohí vodiči nevedia, že rôzne čerpacie stanice ponúkajú LPG v rozličnej kvalite. Práve kvalita plynu, popri spotrebe, môže mať zásadný vplyv na dĺžku jazdy vozidla. O zložení tankovanej zmesi sa ale na čerpacej stanici nikde nedočítate. Taktiež niektorá pumpa na tankovanie LPG je schopná „natlačiť“ do nádrže viac plynu ako iná. Kvalita LPG a množstvo LPG, ktoré sa vám na konkrétnej čerpacej stanici podarí “natlačiť” do nádrže, vplývajú výrazne na počet najazdených kilometrov po natankovaní.

 

 

 

 

Aby ste to zistili, musíte si viesť záznamy o tankovaní

 

Aby ste zistili, na ktorej čerpacej stanici natankujete pre najdlhší dojazd. Zatiaľ neexistuje lepší spôsob ako ručne si viesť záznam o čerpaní a dojazde. Dôležitým údajom, na ktorý mnohí vodiči popri bežnom značení spotreby zabúdajú, je poznačiť si čerpaciu stanicu, kde natankovali.

 

Pri každom tankovaní si vynulujte údaj o najazdených kilometroch na tachometri (odometer).

Zapíšte počet najazdených kilometrov vždy, keď vám dôjde LPG a auto prepne na benzín. Údaj o najazdených kilometroch je kľúčový. Pre účely tohto článku nás budú zaujímať iba tie záznamy, kedy ste natankovali do prázdnej nádrže “plnú” a potom ste LPG nádrž kompletne minuli. Poznačte si názov čerpacej stanice. Odporúčame vám vrátiť sa na každú z porovnávaných čerpacích staníc aspoň päťkrát. Až vďaka tomu naozaj zistíte, na ktorých čerpacích staniciach sa vám oplatí tankovať na najdlhší dojazd.

 

 

 

(odometer - merač najazdených kilometrov)

 

 

 

 

Odporúčame vám vrátiť sa na každú z porovnávaných čerpacích staníc aspoň päťkrát, ale za sebou (nestriedať stanice medzi tankovaním)

 

Ako ďaleko sa na jedno čerpanie dostanete? Ovplyvňujú to viaceré faktory. Niektoré dôvody stojace za vyššou či nižšou spotrebou sú zrejmé a všeobecne známe. Spôsob jazdy, zaťaženie automobilu alebo typ pneumatík vplývajú na spotrebu a počet najazdených kilometrov vždy. Preto je pre náš „experiment“ dôležité, aby tieto činitele ostali viac-menej nezmenené.

 

Samozrejme, že štýl jazdy ovplyvňuje spotrebu, bez ohľadu na druh paliva. Pri zápchach v meste bude dojazd kratší ako pri jazde na veľkú vzdialenosť po diaľnici samozrejme prijateľnou rýchlosťou (ideál je do 110km/hod), ale určite netreba prekračovať 120 až 130km/hod. Je to preto, lebo od rýchlosti 110km/hod a vyššie nám už o dosť stúpa spotreba a nad 120 až 130km/hod ide hore veľmi výrazne. Taktiež pri zisťovaní spotreby by ste mali vždy absolvovať porovnateľnú trasu v podobnej premávke, ale aj rýchlosti.

 

 

Veľký rozdiel je aj, keď sa vezie v aute iba šofér a keď je plne zaťažené. Preto by ste mali zapisovať iba trasy s podobným zaťažením automobilu. Ak napríklad, tento mesiac vozíte štyroch pasažierov a plne naložený kufor, ale bežne jazdíte sám, radšej tankovanie zo štatistiky vynechajte. Týmto spôsobom dokážete zistiť naozajstný vplyv kvality LPG paliva a systému na čerpanie na počet najazdených kilometrov.

 

 

Pozrite si mapu čerpacích staníc LPG, CNG

 

 

 

 

 

Predpokladám, že po niekoľkých rokoch jazdenia na LPG viete, kde zvyčajne tankujete. Zoznam vami navštevovaných čerpacích staníc pravdepodobne dokážete vymenovať aj z hlavy. Dajú sa spočítať na prstoch. Keď si na každej z týchto čerpacích staníc poznačíte, koľko ste prešli na plnú nádrž, jednoduchým aritmetickým priemerom hodnôt zistíte, na ktorej čerpacej stanici musíte natankovať pre najdlhší dojazd.

 

 

 

Koľko ma bude stáť prestavba na LPG?
Pošlite nám parametre auta a my vám vypočítame cenu.
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o plyne do auta?