Montáž, servis a prestavba auta na plyn
All4car

Prestavba auta na CNG

Vybrať si CNG alebo LPG?

 

 

Zásadný rozdiel CNG oproti LPG nájdeme v nádrži a v čerpacích staniciach.

 

Tlaková nádrž na CNG je v osobnom aute zabudovaná do podlahy vozidla, prípadne ju nájdeme v kufri. Nádrž je v podstate tlaková nádoba – tlaková fľaša. CNG sa dopĺňa na špeciálnych čerpacích staniciach.

 

 

 

Výhody prestavby a jazdy na CNG 

  • Ide o alternatívne, lacnejšie palivo, ktoré je navyše ekologické. Motoristi jazdiaci na CNG platia polovičnú cestnú daň (podľa aktuálneho zákona o dani z motorových vozidiel). Výhodou je aj lacnejšie vozenie. Na CNG sa najčastejšie prerábajú autobusy, ktoré pri svojej neustálej prevádzke naozaj dokážu ušetriť financie za palivové náklady.
  • Najväčšou výhodou je to, keď máte tankovacie zariadenie priamo doma, čo však na druhej strane nie je lacná záležitosť. Odmenou je ale pohodlné tankovanie doma, a čo je ešte dôležitejšie, takto natankovaný plyn máte o 30% až 40% lacnejší (platíte za m3 rovnako ako pri kúrení a nie za kilogram ako pri tankovaní). Vaše náklady na vozenie sa pomaly približujú k elektromobilom!!!

 

 

Nevýhody prestavby a jazdy na CNG

  • Pri prestavbe na CNG sa zmenší batožinový priestor (alebo nákladný), pretože sem musíme umiestniť nádrž. Nevýhodou týchto nádrží je - oproti LPG-čku - väčší rozmer a väčšia váha.
  • Ďalšou nevýhodou je spravidla o niečo kratší dojazd vozidla.
  • Vyššia cena prestavby (montáže) ako pri LPG.
  • Opäť platí rovnaký zákaz vstupu CNG áut do podzemných garáží, čo sa však dá vyriešiť parkovaním vonku.
  • Rovnako ako pri plyne, aj tu sa často vodiči pýtajú na stratu výkonu motora. Výkon klesne o niečo viac ako pri LPG v závislosti od typu vozidla. Toto sa dá riešiť na prianie zákazníka domontovaním variátora, ktorým vieme značne eliminovať stratu výkonu. Je to do takej miery, že výkon nakoniec klesne nepatrne, čím sa približujeme ku strate výkonu ako je pri LPG, kde je to maximálne do 10%. Prax je taká, že bežný vodič pri bežnej jazde tento pokles nemá ako výrazne spozorovať.
  • Ak jazdíte na CNG, sú potrebné pravidelné prehliadky, rovnako ako pri LPG. Nemusíte sa však báť, my vás na ne upozorníme a všetko vám vysvetlíme. Stačí sa nás opýtať!

 

 

 

Ako pri prestavbe postupovať? Jednoducho!

Ak ste sa pre prestavbu na CNG rozhodli, zavolajte nám. Spolu sa poradíme o tom, ako prestavbu zrealizujeme tak, aby bola pre váš typ vozidla vhodná.

 

V cene prestavby máte nielen vybavenie potrebných dokumentov, ale aj kolkov či poplatkov.

 

 

A čo čerpacie stanice?

Na Slovensku sa prestavba na CNG rozbieha a to aj preto, že oficiálnych staníc na CNG máme len desať. Motoristi však v CNG vidia budúcnosť, pretože práve úsporné, ekologické autá sú tým, čo naše cesty (a v konečnom dôsledku aj peňaženky) potrebujú. Napríklad v susednej Českej republike je situácia s čerpacími stanicami CNG výrazne lepšia a montáže sú mnohonásobne rozšírenejšie.

 

 

 

 

Robíme nielen montáže, ale aj servis a demontáže

V All4Car robíme okrem montáží, záručného a pozáručného servisu aj demontáže CNG zariadení a to hlavne zo starších vozidiel, kde je systém nefunkčný, alebo jeho náklady na opravu prevyšujú efektivitu využívania tohto zariadenia. Všetko na jednom mieste aj s protokolom o demontáži a technickou prehliadkou vozidla pre účely odhlásenia CNG zariadenia na okresnom úrade dopravy! Nemusíte sa teda báť, že v prípade poškodenia nenájdete servis, ktorý by vám s CNG pomohol.

 

 

 

 

 

A komu by sme odporučili CNG my?

Hlavne ľuďom, ktorí majú čerpacie stanice CNG blízko a môžu si dovoliť investovať do prestavby väčší obnos peňazí, prípadne si môžu dovoliť viac investovať do tankovacieho zariadenia, aby spomínaný väčší obnos peňazí naozaj aj ušetrili.

 

                                                                                    

Koľko ma bude stáť prestavba na LPG?
Pošlite nám parametre auta a my vám vypočítame cenu.
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o plyne do auta?