Montáž, servis a prestavba auta na plyn
All4car

Okrem LPG existuje aj CNG, LNG a Bioplyn

V rámci jazdenia na plyn sa najviac hovorí o technológií LPG. Aj na Slovensku sa táto technológia teší veľkej obľube, pretože ľudia radi jazdia veľa a za málo peňazí. Za zmienku však stoja aj ostatné technológie ako CNG, LNG a Bioplyn, o ktorých ste možno ešte nepočuli, alebo len okrajovo.

 

 

 

 

LPG je propán bután, čiže skvapalnený ropný plyn, ktorý je stlačený v zásobníkoch, cisternách alebo aj vo fľašiach.

 

 

 

 

 
 

CNG je stlačený zemný plyn (metán), ktorý sa ťahá potrubím, kúri sa s ním napr. v domácnostiach.

 

 

 

 

 

 

LNG je skvapalnený CNG, ktorý je najprv extrémne podchladený, čím sa mení jeho forma na kvapalnú. Tým pádom ho pri tankovaní potrebujete menej (resp. tankujete menší obsah) a vozidlá majú podstatne väčší dojazd ako na CNG.

 

 

 

 
 

Bioplyn vzniká chemickým rozkladom biologických látok v tráviacom trakte zvierat alebo v skládkach. Po prečistení nám zostane iba jeho hlavná zložka - metán. Takže po spracovaní je totožný s CNG.

 

 

 

 

 

LPG je na Slovensku najviac rozšírená technológia a má dostatok čerpacích staníc

 

Práve pre tieto dva plusy sa LPG teší veľkej obľube. Výhodou systému je aj to, že LPG je možné namontovať aj do starších vozidiel, do dieselových motorov alebo do motorov TSI, FSI, DI a GDI motorov. Aj staršie vozidlo vám vie prestavbu auta na LPG po čase vrátiť. V All4Car montujeme LPG aj do úplne nových vozidiel. Dokonca aj do takých značiek a typov, do ktorých iné spoločnosti ešte plyn nemontovali.

 

 

Komu LPG odporúčame

Rodinám, firmám, jednotlivcom, ktorí veľa a radi cestujú a chcú pri cestovaní šetriť. Prestavba sa oplatí aj pri dodávkach, autobusoch alebo pri dieselových motoroch.

 

 

 

 

CNG zaberie viac miesta v kufri, ale vďaka nemu platíte len polovičnú cestnú daň

 

Presne tak, vodiči jazdiaci na CNG platia podľa aktuálnych zákonov polovičnú cestnú daň, pretože CNG sa považuje za ekologické palivo. V aute vám síce pribudne nádoba, šikovný servis, napr. All4Car, sa posnaží namontovať vám ju čo najspratnejšie. Keďže kvôli nádobe trpí batožinový priestor, vyskytuje sa CNG hlavne v autobusoch alebo v mikrobusoch. V technológií napreduje hlavne Česká republika, kde je pomerne slušné zastúpenie čerpacích staníc a preto sa CNG stáva populárne. Dobrá správa pre vás - aj na Slovensku by sa časom situácia ohľadom CNG mala zmeniť a zlepšiť by sa malo aj zastúpenie čerpacích staníc.

 

 

Komu CNG odporúčame

Ak máte blízko čerpaciu stanicu CNG a nemáte malé auto, poďte do CNG. V prípade, ak máte doma tankovacie zariadenie, tak CNG sa vám určite oplatí. CNG sa využíva hlavne v autobusoch a v nákladných autách, pretože tam je strata batožinového priestoru menej citeľná. Jazdia naň však aj osobné a dodávkové automobily. 

 

 

"Ďalšia dobrá správa - v ponuke máme aj domáce plničky, vďaka ktorým sa nákladmi na vozenie pomaly približujeme k elektromobilom :-)"

 

 

 

LNG je na Slovensku zatiaľ neznáme, no využijú ho nákladné vozidlá aj osobné autá

 

LNG sa na Slovensku ešte nevyužíva, ale ide o pomerne lacný zdroj paliva pre autá. Vo svete jazdí najviac áut na LPG v USA, no nárast sa predpokladá hlavne v Ázií a tiež v Európe. LNG vyžaduje odlišný systém tankovania ako CNG alebo LPG, a práve tento dôvod je tým hlavným, prečo sa na Slovensku o ňom vo veľkom nehovorí. Ako pri CNG, aj tu platí, že situácia by sa mala v dohľadnej dobe zmeniť. Výrobca Prins už má hotové technológie na LNG, ktoré sú vyskúšané v praxi. A na Slovensku (ak všetko dobre dopadne) by mala tiež pribudnúť výrobňa LNG

 

 

Komu LNG odporúčame:

Momentálne slovenskí motoristi nemajú možnosť tankovať LNG (k tankovaniu je potrebná čerpacia stanica, alebo mobilná čerpacia stanica v prípade autobusových a dopravných firiem). Na Slovensku je len jedna čerpacia stanica LNG v Senci, ale slúži iba na testovacie účely. V Česku je situácia rovnaká. Ak sa však zaujímate o alternatívne technológie alebo vlastníte prepravnú spoločnosť (tu sú výrazne viditeľné úspory paliva), sledujte náš web, budeme o novinkách v LNG informovať. Garantujeme, že budú najčerstvejšie :-)

 

 

 

 

Porovnanie LPG, CNG/BIO a LNG

 

 

LPG

CNG/BIO

LNG

Čerpacie stanice Bohaté zastúpenie staníc v SR.

Len 10 čerpacích staníc v SR.

(Bioplyn-0)

Len 1 čerpacia stanica v SR.

vratnosť

prestavby

Rýchla, hlavne ak jazdíte často a dlhé vzdialenosti. O niečo dlhšia ako pri LPG z dôvodu vyššej ceny prestavby. Najdlhšia - dôvodom je najvyššia cena za prestavbu.

Montáž

zariadenia

LPG vieme namontovať tak šikovne, že ho niekedy v aute ani nezbadáte :) Zaberie viac miesta v kufri, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Zaberie menej miesta ako pri CNG.

Jazda

na plyn

Jazdenie na LPG je pohodlné, nenáročné a výkon motora neklesne tak, aby ste boli v jazde výrazne obmedzovaní. Jazdenie na CNG je pohodlné, nenáročné a výkon motora neklesne tak, aby ste boli v jazde výrazne obmedzovaní. Jazdenie na LNG je pohodlné, nenáročné a výkon motora neklesne tak, aby ste boli v jazde výrazne obmedzovaní.

Vhodné typy vozidiel

Na LPG sa oplatí prerobiť ako staré tak aj nové vozidlá, autobusy, mikrobusy, dodávky a dokonca aj nákladné naftové vozidlá. Momentálne kvôli počtu čerpacích staníc jazdí na CNG viac autobusov so špeciálne upravenými motormi než osobných áut. Na LNG sa oplatí prerobiť autobusy, mikrobusy či nákladné naftové vozidlá a to z dôvodu väčšieho dojazdu ako na CNG.
Servis, údržba, kontroly V All4Car vám vieme urobiť montáž, demontáž, opravy, záručný aj pozáručný servis a tiež technické kontroly LPG. V All4Car vám vieme urobiť montáž, demontáž, opravy, záručný aj pozáručný servis a tiež technické kontroly CNG. V All4Car vám vieme urobiť montáž, demontáž, opravy, záručný aj pozáručný servis a tiež technické kontroly LNG.
Výskyt technológie Veľmi často vyskytujúca sa technológia. Nie často vyskytujúca sa technológia. Veľmi zriedka vyskytujúca sa technológia.
Montované značky Prins, Vialle, KME, Stargas, Technology Gaz Prins, KME, Stargas, Technology Gaz Prins
Ceny prestavby začínajú od

990 €

(záleží aj od typu a veku vozidla)

1800 €

(záleží aj od typu a veku vozidla)

8000 €

(záleží aj od typu a veku vozidla)
Zistite viac

Prestavba auta na LPG

Prestavba auta na CNG

Prestavba auta na LNG

 

 

 

 

Koľko ma bude stáť prestavba na LPG?
Pošlite nám parametre auta a my vám vypočítame cenu.
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o plyne do auta?