Montáž, servis a prestavba auta na plyn
All4car

Povinné kontroly plynových CNG a LNG nádrží, alebo inšpekcia plynových nádrží

Inšpekcia plynovej nádrže je nová, povinná kontrola nádrže LNG a CNG v autách. Pokiaľ majiteľ auta nebude mať túto kontrolu za sebou, cez najbližšie kontroly STK a EK s vozidlom už neprejde. Všetky podrobnosti úpravy nájdeme v Zákone o prevádzke vozidiel v cestnej premávke č. 106/2018 Z. z. a vo Vyhláške Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti v oblasti montáže plynových zariadení č. 140/2018 Z. z.

 

 

 

Zákon platí pre všetky autá s CNG a LNG

Povinnú kontrolu nádrže – inšpekciu je nutné vykonať v každom aute, ktoré má plynovú nádrž CNG alebo LNG. Zákon nerozlišuje medzi nádržou domontovanou, alebo priamo od výroby. Inšpekcia všetkých plynových nádrží na stlačený zemný plyn CNG a na skvapalnený zemný plyn LNG má byť vykonaná do jedného roka od nadobudnutia účinnosti zákona, čiže do 20. 05. 2019. Kontrola má platnosť 4 roky. Potom bude platiť, že pravidelnej inšpekcii plynovej nádrže sa auto jazdiace na:

  • CNG podrobí najprv v lehote 4 rokov po prvom prihlásení, a následne raz za 4 roky,
  • LNG podrobí najprv v lehote jedného roka po prvom prihlásení, a následne je kontrola nutná raz ročne.
 

 

 

 

 

Ako vyzerá kontrola nádrže?

  • Na kontrolu plynovej nádrže sa objednáte na telefónnom čísle +421 905 847 829 prípadne na e-maile info@autoklinikaholcik.sk​. Prídete na dohodnutý termín do Záriečia (okres Púchov) a absolvujete kontrolu nádrže na certifikovanom pracovisku.
  • Počas kontroly sa odkryje zakrytovaná nádrž. Na skontrolovanú nádrž CNG alebo LNG, ktorá kontrolou prešla a bola označená ako spôsobilá, sa nalepí nálepka. Nálepka bude vyzerať presne tak ako nálepka TK alebo EK na skle vozidiel, ale bude mať žltú farbu.
  • Následne nádrž zakrytujeme a vystavíme vám protokol o kontrole plynovej nádrže, ktorý predložíte na STK pri najbližšej kontrole. Celá kontrola bude vykonaná na počkanie.

 

 

 

Dôležité je vedieť, že:

  • Inšpektor počas kontroly nesmie odstraňovať a opravovať vzniknuté a nájdené nedostatky, všetky zapíše do protokolu.
  • Ak bude kvôli nedostatkom či chybám nádrž označená ako nespôsobilá, budete musieť navštíviť autorizovaný servis alebo pracovisko, ktoré sa zameriava na CNG a LNG nádrže a dať si všetky nedostatky opraviť.
  • Na kontrolu plynovej nádrže je vhodné myslieť vopred, ešte pred STK a EK, aby ste v prípade poruchy mali možnosť a najmä čas nechať si plynovú nádrž „doladiť“.

 

 

 

 

 

 

A poplatky?

Cena inšpekcie pre vozidlá kategórie M1 a N1 záleží od počtu CNG nádrží. Prvá nádrž je v cene 50 € a každá ďalšia +15 €. V cene ale nie sú zahrnuté poplatky za práce spojené so sprístupnením nádrží (demontáž a montáž krytov, otáčanie, demontáž a montáž fliaš v prípade neprístupných identifikačných znakov na fľašiach a pod.).

 

Pokuta ak toto všetko nespravím?

Nie, pokuta vám nepríde, ale vaše auto cez najbližšiu kontrolu STK alebo EK neprejde, a vy budete musieť inšpekciu plynovej nádrže absolvovať aj tak.

 

 

 

 

 

 

 

Kontrola aj servis plynu u nás

Objednajte sa k nám a spravíme vám nielen kontrolu plynovej nádrže, ale aj následnú technickú kontrolu vozidla, emisnú kontrolu, revíziu alebo prehliadku hasiaceho systému na vozidle. V prípade poruchy nádrže máme licenciu na opravu porúch, takže nemusíte hľadať ďalší servis. Servisujeme všetky plynové systémy a väčšinu náhradných dielov máme skladom, takže zákazník u nás nečaká dlho.

 

 

 

Nemáte čas? My prídeme teda k vám ...

Automobil, nákladné vozidlo či autobus s plynovou nádržou nemusí prísť nutne na miesto pracoviska kontroly. Kontrolu plynovej nádrže je možné spraviť aj externe. Sme ochotní vycestovať k dopravcovi (napr. autobusovej alebo nákladnej dopravy) a kontrolu vykonať priamo na mieste. Skontrolujeme celý systém CNG alebo LNG vo vozidle a vykonáme aj servis plynového systému vo vozidle. Prehliadky plynových systémov CNG autobusov a nákladných áut robíme už niekoľko rokov. Spravíme kontrolu, servis, ale aj prípadnú opravu celého plynového systému. V prípade potreby vymeníme zariadenia, vykonáme údržbu. Bežné komponenty plynového systému máme skladom, nemusíte preto zbytočne čakať.

 

 

 

Objednajte sa na povinnú inšpekciu/ kontrolu plynovej nádrže

 

Kontakt

 

 

 

Koľko ma bude stáť prestavba na LPG?
Pošlite nám parametre auta a my vám vypočítame cenu.
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o plyne do auta?