Montáž, servis a prestavba auta na plyn
All4car

Prestavba auta na LNG

Všetko o technológií LNG na Slovensku

 

  Skvapalnený zemný plyn LNG sa vyrába zo zemného plynu v procese skvapalňovania, počas ktorého je plyn extrémne podchladený. Vďaka tomu, že má kvapalné skupenstvo, je jeho preprava medzi čerpacími stanicami jednoduchšia (nemusí sa prepravovať potrubím). Výhodou kvapalného skupenstva je aj to, že v praxi tankujete objemovo menej plynu v skvapalnenej forme. Čiže po zmene z kvapalného skupenstva na plynné máte podstatne viacej paliva, a to až 3,5 násobok. Zároveň máte dlhší dojazd - hlavne v porovnaní s CNG.

 

 

LNG je ešte neznáme, v praxi však funguje.

Na Slovensku je technológia LNG veľmi málo preferovaná a málo sa o nej aj píše. Veď si skúste zadať slová "technológia LNG" do Google. Dôvodom je to, že máme len 1 čerpaciu stanicu na LNG v Senci, aj to len na testovacie účely. Vo svete jazdí najviac áut na LNG v Amerike, no keďže je tento plyn ekonomický a ekologický, očakáva sa vzrast jeho popularity aj v Európe. Na LNG jazdia prevažne autobusy, dodávky a menšie nákladné autá. LNG sa uchytilo aj pri chladiarenských vozidlách, kde slúži nielen ako palivo, ale aj ako dodávateľ chladu. Špičková firma Prins už má pre LNG aj vyrobenú a v praxi odskúšanú technológiu.

 

 

 

Výhodou LNG je nulová cestná daň a dlhší dojazd oproti CNG

LNG nádrž je menšia ako nádrž pre CNG, ktorá vie často v menšom aute zabrať väčšinu batožinového priestoru. Nádrž LNG je podstatne ľahšia ako nádrž CNG. LNG je teda palivo vlastnosťami konkurujúce hlavne CNG. Ponúka dlhší dojazd než CNG, palivo je zložením čistejšie, ale nevýhodou sú práve tankovacie stanice a taktiež pomerne vysoké ceny nádrže na LNG. 

 

 

 

LNG sa oplatí hlavne pre nákladné vozidlá a autobusy

 

Veľké dopravné spoločnosti majú svoje vlastné mobilné tankovacie jednotky, takže pre nich nie je problém jazdiť na LNG. Takisto aj návratnosť v prípade nákladných vozidiel a autobusov je rýchlejšia, pretože tieto vozidlá jazdia skutočne často a veľa.

 

Má tento plyn nejakú nevýhodu?

Momentálne je ňou dostupnosť čerpacích staníc a zložitejšia technológia výroby. LNG sa musí špeciálne uskladňovať (špeciálne nádrže, veľmi nízka teplota) a pri dlhšej odstávke vozidla musí byť zabezpečené odparovanie paliva z dôvodu jeho ohrievania sa. Ďalšou nevýhodou je už nami spomenutá vysoká cena nádrží na LNG.

 

 

 

LNG montujeme aj v All4Car

 

U nás v All4Car sa musíme vopred pripravovať na všetky technológie, ktoré vzrastú na popularite. Máme v ponuke a sme schopní montovať aj LNG zariadenia. Poskytujeme na ne záručný a pozáručný servis a zároveň vieme v prípade potreby demontovať nefunkčné zariadenia. Poradíme vám, či je práve pre vás LNG výhodné, prípadne vás budeme informovať o tom, ako technológia na Slovensku napreduje. Sledujte náš web, s nami budete medzi prvými motoristami jazdiacimi na LNG!

 

 

Komu LNG odporúčame?

Momentálne, kvôli dostupnosti čerpacích staníc, je táto technológia ekonomicky výhodná len pre veľké nákladné alebo dopravné spoločnosti.

 

 

Koľko ma bude stáť prestavba na LPG?
Pošlite nám parametre auta a my vám vypočítame cenu.
Novinky emailom

Chcete dostávať aktuálne informácie o plyne do auta?